Selamlaşmak

SELAMLAŞMAK NEDİR?
SELÂM, KELİME OLARAK; HUZUR, BARIŞ, SAĞLIK VE İYİ DİLEKLERİNİ SUNMA ANLAMLARINA GELİR. SELAMLAŞMAK; İNSANLARIN KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNE SAĞLIK, HUZUR, GÜVEN VE BARIŞ DİLEKLERİNDE BULUNMALARIDIR.

SELAMLAŞMAK İLE YAPILAN ETKİNLİKLER
* SELAMLAŞMA İLGİLİ YAZILAR OKUNDU.
* HİKAYE ANLATILDI.
* ŞİİR OKUNDU.
* ÖZLÜ SÖZLER OKUNDU.
* RESİMLER GÖSTERİLDİ.
* SELAMLAŞMA İLE İLGİLİ SUNUM İZLETİLDİ.

SELAMLAŞMA İLE İLGİLİ YAZILAR
selamlasmak-1
SELÂMLAŞMA SÖZLERİ, BİR DİLDE O DİLİ KULLANAN KİŞİLERİN KARŞI KARŞIYA GELDİKLERİNDE KULLANDIKLARI İLK SESLENME SÖZLERİDİR. SELÂMLAŞMA SÖZLERİ, KÖKENİ İTİBARIYLA, BİR “BARIŞ” GÖNDERGESİDİR. YANİ, SELÂMLAŞMA SÖZÜ KULLANAN VE BUNU JEST VE MİMİKLERİYLE DESTEKLEYEN KİŞİ, EN BAŞTA KARŞIDAKİNE “DÜŞMAN OLMADIĞINI” BİLDİRMEKTEDİR. ZATEN ARAPÇA BİR SÖZCÜK OLAN “SELÂM” SÖZCÜĞÜ DE “ESENLİK” BİLDİRİR. “ESENLİK” SÖZÜ, BİR BARIŞ HALİNE İŞARET ETTİĞİ GİBİ, HUZUR VE SAĞLIK İÇİNDE BULUNMAYI İFADE EDER.
İNSANLAR BİRBİRLERİNE İLİŞKİLERİ GEREĞİ SELAM VERİR, SELAM ALIRLAR. SELAM ŞEKLİ VE DİLİ ÜLKEDEN ÜLKEYE, BÖLGEDEN BÖLGEYE FARKLILIK GÖSTERSE DE ANLAMINDA BİR FARKLILIK TAŞIMAZ.
SELAMLAŞMA; SICAKLIK, KARDEŞLİK, BARIŞ DOSTLUK, ARKADAŞLIK, SEVGİ, SAYGI İFADELERİ İÇERİR. MERHABA, GÜNAYDIN, SELÂMÜN ALEYKÜM, İYİ GÜNLER,İYİ AKŞAMLAR, İYİ GECELER GİBİ SÖZCÜK VE SÖZ GRUPLARIYLA SELAMLAŞMANIN YANI SIRA GÜLÜMSEME, EL SALLAMA, BAŞ EĞME, GÖZ KIRPMA ŞEKLİNDE JESTLER VE MİMİKLER DE SELAMLAŞMA BİÇİMİ OLARAK GÖRÜLÜR. RESMİ ÜNİFORMA İÇİNDE SELAM KURALLARA BAĞLANSA DA YİNE KARŞILIKLI İLİŞKİ SÖZ KONUSUDUR. AYRICA, SELAM, BİR İLETİŞİM VE İLİŞKİNİN BAŞLANGICI SAYILIR. SELAMLAŞMADA, KARŞILIKLI TANINMA VE BİLİNME İLE BERABER AHENK İÇİNDE ESTETİĞİ DE GETİRİR. SELAM, HER ŞEYDEN ÖNCE BİR DUYGU ALIŞVERİŞİDİR.
ÇALIŞMAMIZIN AMACI; TOPLUMUMUZDA SELAMLAŞMANIN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYMAK VE SELAMLAŞMA İLE İLETİŞİMİN BAŞLADIĞINI FARK ETTİRMEKTİR. BU AMAÇLA SELAMLAŞMA İLE NELER KAZANABİLECEĞİMİZİ VE KAZANDIRACAĞIMIZI ARAŞTIRDIK. ARAŞTIRMALARIMIZI BU ÇALIŞMADA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ. TOPLUMU OLUŞTURAN EN KÜÇÜK UNSUR OLAN İNSAN, ÇEVRESİNİ ETKİLEYEN ÇEVRESİNDEN ETKİLENEN BİR VARLIKTIR. İNSAN PASİF VEYA AKTİF OLARAK ÇEVREYLE İLETİŞİM KURAR. İLETİŞİMİ BAŞLATMAK İÇİN İSE ÇEŞİTLİ DAVRANIŞLAR ÜRETİRLER. BUNLARDAN BİRİ SELAMLAŞMADIR. MERHABA, ESSELAMÜN ALEYKÜM, SELAM, GİBİ KELİMELERLE YAPILABİLİR. DİĞER BİR ŞEKİLDE SADECE BEDEN DİLİ KULLANILARAK YAPILABİLİR. KAFA EĞME, GÖZ KIRPMA DA BEDENSEL SELAMLAŞMAYA ÖRNEK VERİLEBİLİR. SELAM KELİME OLARAK; HUZUR, BARIŞ, SAĞLIK VE İYİ DİLEKLERİ SUNMA ANLAMINA GELİR. SELAM VERMEK, KABUL EDİŞİ, SAYGIYI, TEVAZUU YA DA ALÇAK GÖNÜLLÜĞÜ GÖSTERİRKEN SELAMDAN KAÇMAK, VERMEMEK, GÖRMEZDEN GELMEK KİBİR, REDDEDİŞ, AŞAĞILAMA ŞEKLİNDE ANLAMLANDIRILABİLİR. SELAM VERDİĞİMİZ KİMSEYE: ONUN İÇİN İYİ DİLEKLERDE BULUNDUĞUMUZU, DOST OLDUĞUMUZU, ONA GÜZEL DUYGULAR BESLEDİĞİMİZİ, İYİ NİYETLİ OLDUĞUMUZU İFADE ETMİŞ OLURUZ. SELAMI ALINAN, SELAM VEREN KİŞİ TOPLUMLA KAYNAŞIKTIR. BU NEDENLEDİR Kİ CEZAEVİ MAHKUMLARINA DAHA BÜYÜK CEZA TECRİT YA DA HÜCRE CEZASIDIR.KÜLTÜRDEN KÜLTÜRE FARKLI İFADE EDİLSE DE BİR ARAYA GELEN BİRBİRİNE YABANCI KİMSELER DE SELAMLAMA DAVRANIŞINI ANLAR VE ANLAMLANDIRIR. ÖRNEĞİN JAPONLARA ÖZGÜ İKİ ELİ BİRLEŞTİREREK VE ÖNE EĞİLEREK VERİLEN SELAM TÜM TOPLUMLARDA BİLİNİR. AMERİKA’ NIN SELAMLAŞMA DAVRANIŞI YAYGIN OLARAK TOKALAŞMAKTIR. SELAMLAŞMA BİR KÜLTÜRÜN ÖZELLİKLERİNİ YANSITMAKLA BERABER, KÜLTÜR İÇİNDE MEVKİ GÖSTERGESİ DE OLABİLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN ASKER YÖNETİMİNDE ÜST AST İLİŞKİSİNDE SIRALAMA İLE KENDİNİ GÖSTERİR.YANİ AST ÜSTE ÖNCE SELAM VERMELİDİR.TÜM BUNLARDAN AYRI OLMAMAKLA BİRLİKTE SELAMLAŞMA DİNİMİZİN EN GÜZEL ÖĞRETİLERİNDENDİR. DİNİMİZ, İNSANLARIN BİRBİRİNİ SEVMESİ, SAYMASI, DAYANIŞMA İÇİNDE KARDEŞÇE YAŞAMASINA ÖNEM VERİR.

SELAMLAŞMA İLE İLGİLİ HİKAYE
selamlasmak-2
HER İŞ DÖNÜŞÜ GÖRÜRDÜM ONU.

SELAM SOKAK, SELAM APARTMANI ÜÇÜNCÜ KATINDA OTURUR, ELİNDE BASTONU BALKONDAN, YOLDAN GELİP GEÇENLERE BİR ŞEYLER MIRILDANIRDI. BAŞLANGIÇTA NE DEDİĞİNİ PEK ANLAMAZDIM, MEĞER “SELAM VERİN EVLADIM, SELAM VERİN DE ÖYLE GEÇİN” DİYORMUŞ. BUNDAN DOLAYI ADI SELAM DEDE KALMIŞ.

AKŞAM VAKTİ ÜÇÜNCÜ KATTA BALKONDAKİ BİR İHTİYARLA MUHATAP OLMAK İSTEMEDİĞİMDEN ONA HİÇ SELAM VERMEDİM. SOKAKTAN GEÇERKEN BALKONA KAÇAMAK BİR BAKIŞ ATAR, SONRA BAŞIMI SUÇLU BİR ÇOCUK GİBİ ÖNE EĞEREK USULCA GEÇER GİDERDİM.

İHTİYARI BALKONDA BİRKAÇ GÜN GÖREMEYİNCE İÇİMİ BİR MERAK KAPLADI. ACABA HAVALARIN SOĞUMASI ONU ODAYA MI HAPSETMİŞTİ? NEYSE ARTIK ONUNLA MUHATAP OLMAYACAKTIM. SONRA KAPI ÖNÜNDEKİ KADINLARIN DEDİKODULARI KULAĞIMA GELDİ. İHTİYARI HASTANEYE KALDIRMIŞLAR.

“HANGİ HASTANE” DEDİM.

“ÜNİVERSİTE HASTANESİ” DEDİLER, “DURUMU AĞIRMIŞ”

YARIN İLK İŞİM ONU ZİYARET ETMEK OLACAKTI, ÇÜNKÜ ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE ÇALIYORDUM.

O GECE SABAHA KADAR HAYAL KURDUM. ELİMDE HEDİYE PAKETLERİ İHTİYARIN ODASINA SELAM VEREREK GİRECEK, ONUNLA MUHABBET EDECEK VE YİNE HADİ SAĞLICAKLA KAL DİYEREK SELAM VE DUA İLE YANINDAN AYRILACAKTIM.

KARTIMI OKUTARAK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE GİRDİĞİMDE GÖZLERİM HASTALAR ÜZERİNDE DOLAŞTI. İÇERİDE KOLLARINA, AĞIZ VE BURUNLARINA PLASTİK HORTUMCUKLAR, TÜPLER TAKILI ÜÇ HASTA VE BİR BOŞ YATAK VARDI. GÖZLERİMİN UZUN SÜRE BOŞ YATAKTA ASILI KALDIĞINI GÖREN HASTA BAKICI “BU SABAH VEFAT ETTİ, YAKININIZ MIYDI?” DEDİ. “HAYIR” DEDİM ELİMDEKİ PAKETİ YATAĞA BIRAKARAK “MAHALLEDEN BİR TANIDIKTI SADECE”

“DÜNE KADAR BİLİNCİ YERİNDEYDİ” DEDİ “HERKESE SELAM VERİN DE GEÇİN EVLADIM, SELAM VERİN DE GEÇİN DEYİP BİZLERİ GÜLDÜRÜYORDU. MUAYENEYE GELEN DOKTORA; ÖNCE SELAM VER EVLADIM SELAM VER DEMİŞTİ, BİR GÖRMELİYDİN DOKTORUN SURATINI, İNSAN BİR SELAM VERİR DEĞİL Mİ? O İSE BUNU GURUR MESELESİ YAPTI VE DOSYAYA ÜSTÜNKÖRÜ GÖZ ATIP DİĞER HASTAYA GEÇTİ. GECE TEKRAR RAHATSIZLANDI. HEMŞİRE, DOKTOR, BAKICI KOŞARAK GELDİK. GÖZLERİNİ AÇTIĞINDA TEBESSÜM ETTİ VE BÖYLE TOPLULUĞA SELAM VERİLMEZ Mİ DEDİ. SELAMINI VERDİ, GÖZLERİNİ KAPADI.
HAFTA SONU KABRİSTANLIĞA GİTTİM. İHTİYARIN KABRİNİ BULDUM. BAŞUCUNDA DURDUM VE SELAM VERDİM. NEMLİ TOPRAĞA BAKARAK, BENİ DUYDUĞUNU BİLEREK TEKRAR TEKRAR SELAM VERDİM. BALKONUN ALTINDAN GEÇERKEN NE KADAR ÇOK SELAM VERMEDİYSEM O KADAR SELAM VERDİM, SONRA DA VERDİĞİM SELAMLARI KENDİM ALARAK, ÜÇ GULHÜ BİR FATİHA OKUYUP KABRİSTANLIĞI TERK ETTİM.
O GECE RÜYAMDA İHTİYARI GÖRDÜM. ÇOCUKLAR GİBİ NEŞELİYDİ. ALLAH NEŞENİ ARTIRSIN İHTİYAR DEDİM. SAĞOL EVLADIM DEDİ. SEBEBİNİ SORDUM, SORMA DEDİ. SORDUM ARTIK DEDİM. HEM ANLATIYOR HEM KASIKLARINI TUTARAK GÜLÜYORDU; “MEZARA DEFNEDİLDİĞİ GECESİNDE YANINA VAZİFELİ İKİ MELEK GELMİŞ, BAŞLAMIŞLAR SORGU SUALE. DURUN DEMİŞ MELEKLERE ÖNCE BİR SELAM VERİN. MELEKLER ŞAŞKIN BİRBİRLERİNE BAKMIŞLAR. NE DEDİN İHTİYAR DEMİŞLER. SELAM VERİN, ÖNCE SELAM SONRA KELAM. ÖNCE REFİK SONRA TARİK. BİZLER MÜNKER NEKİR MELEKLERİYİZ, İŞİMİZ SORGU SUAL, BAŞKA BİR ŞEYLE MÜKELLEF DEĞİLİZ DEMİŞLER. NE DEMEK MÜKELLEF DEĞİLSİNİZ, BEN SELAMSIZ SABAHSIZ KİMSENİN SORUSUNU CEVAPLAMAM, HEM BİR DAKİKA BAKALIM SİZ SELAMIN ÖNEMİ HİKMETİ NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ? DEYİP BAŞLAMIŞ MELEKLERİ SORGU SUALE; ALLAHU TEALE NEDEN SELAMI ARANIZDA YAYIN BUYURDU? ÖNCE KİM KİME SELAM VERECEK? KİMLERE SELAM VERİLMEZ? KİMLERİN SELAMI ALINMAZ? HADİ BAKİM DERSİNİZE ÇALIŞINDA GELİN DEYİP GÖNDERMİŞ ONLARI, HÂLÂ DA GELECEKLER DİYE, YOLLARINI GÖZLÜYORMUŞ AMA NE GELEN VARMIŞ NE DE GİDEN.”
ALEMSİN İHTİYAR DEDİM. BURASI YANİ KABİR BAŞLI BAŞINA BİR ALEM DEDİ. HADİ SELAMETLE GİT, BEN ALEMLERDE ALEM BULDUM DEYİP SELAM VERİP SELAM ALMAYA KOYULDU.
selamlasmak-4
SELAMLAŞMAK İLE İLGİLİ ŞİİR
selamlasmak-3
SELAM

SELAM VERDİM DOSTLARIMA,
NASIL YAŞIYORSUNUZ HAYATTA,
ÖMÜR DENİLEN KISA ZAMANDA,
HALİNİZ HUZURUNU NASIL DÜNYADA..

SELAM VERDİN DOST DİYENE,
DOSTLUKLARI GELİŞTİRİN DİYE,
DÜŞMANLIK EDİLİYOR NİYE,
DOSTLUKLAR BAKİ OLSUN SİZLERDE,

SELAM VERDİM DOSTLARA,
NEDEN ÇIKIYORSUNUZ YOLLARA,
SEVGİ ADINA ATILAN YOLLARA,
DOST OLAN HEP ARANMAKTA..

SELAMLAŞMAK İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

BİR YERE GİRERKEN ORADAKİLERE SELAM VERMEK BORÇ OLDUĞU GİBİ, ÇIKARKEN DE SELAM VERMEK BORÇTUR. [BEYHEKİ]

BİR YERE, BİR MECLİSE GİREN ORADAKİLERE SELAM VERSİN. ORADAN KALKIP GİDERKEN YİNE SELAM VERSİN. [TİRMİZİ]

BİR KİMSE AYRILIRKEN, SELAM VERİRSE, ONLARIN HAYIRLI İŞLERİNE ORTAK OLUR. [RÜZEYN]

İNSANLARIN EN ÂCİZİ DUA ETMEYEN, EN CİMRİSİ DE SELAM VERMEYENDİR. [TABERANİ]

İNSANLARA GÜLER YÜZLE SELAM VERMEK SADAKADIR.) [BEYHEKİ]

(BİR EVE GİRİNCE, EV HALKINA SELAM VERİN. ÇIKARKEN DE SELAM VERİN. [BEYHEKİ]

DÜNYA NASIL SELAMLAŞIYOR?
selamlasmak-5
TÜRKÇE: MERHABA
İNGİLİZCE :HELLO
ALMANCA: HALLO
FRANSIZCA:BONJUOR
YUNANCA: CALİMERA
ARAPÇA: SELAMUN ALEYKÜM
İTALAYANCA: CİA

SELAMLAŞMAK İLGİLİ RESİMLER
selamlasmak-6
selamlasmak-7
selamlasmak-8
selamlasmak-9
selamlasmak-10
selamlasmak-11