Doğruluk

dogru-1

DOĞRULUK NEDİR?

DOĞRULUK, HER ŞEYDE VE HER YERDE DOĞRU OLMA HALİDİR. DOĞRU OLANA YAKIŞIR ŞEKİLDE DAVRANMAKTIR. DÜŞÜNCENİN GERÇEKLE UYUŞMASI, YARGI VE ÖNERMELERİN GERÇEĞE UYGUN OLMASIDIR. İÇİNDE BULUNULAN DURUM İÇİN EN İYİ VE GEÇERLİ OLABİLECEK KARARI ALABİLMEKTİR. SAĞDUYUDAN AYRILMADAN BİR YOL İZLEMEKTİR.

DOĞRULUK İLE YAPILAN ETKİNLİKLER

* DOĞRULUK İLGİLİ YAZILAR OKUNDU.
* HİKAYE ANLATILDI.
* ŞİİR OKUNDU.
* ÖZLÜ SÖZLER OKUNDU.
* RESİMLER GÖSTERİLDİ.

DOĞRULUK İLE İLGİLİ YAZI
dogru-2
DOĞRULUK DENİNCE NE GELİR İNSANIN AKLINA ? ÇOĞU ZAMAN BU SORUNUN CEVABINI VEREMEYİZ. ÇÜNKÜ BİZLER İNSANOĞULLARI KAÇMAKTA ÜSTÜMÜZE TANIMAYIZ. DOĞRULAR NE KADAR GERÇEK OLURSA OLSUN, NE KADAR AÇIK OLURSA OLSUN BİZLER İÇİN KAPALI KOYU BİR KUTUDAN İBARETTİR. SADECE KENDİMİZE SÖYLEYEBİLDİĞİMİZ DOĞRULAR GÜN GELİR KENDİMİZİ KANDIRMAMIZA YOL AÇAR. HER ŞEYİ FARKLI ALGILARIZ. GÜN GELİR “BEN BU MUYUM?” DERİZ. HAYAT KOSKOCAMAN BİR SORU İŞARETİ OLUVERİR. YALNIZ KENDİMİZE SÖYLEYEBİLDİĞİMİZ DOĞRULAR İŞTE O DOĞRULAR. OYSA O DOĞRULAR BİZİM İÇİN BİRER FIRSATTIR. DOĞRULARI BİRİLERİNE AÇIKLAMAK BİR KURTULUŞTUR. ÇÜNKÜ SÖYLEMEYİ İSTEMEDİĞİMİZ O DOĞRULARI SADECE BİZ TAŞIMAYIZ O ZAMAN. DOĞRULARI KENDİ İÇİMİZDE TUTTUKÇA TAŞIYAMAYIZ, GÜN GEÇTİKÇE AĞIRLAŞIR. SABAH UYANIP AYNAYA BAKINCA HAYATI NE KADAR BOŞ GEÇİRDİĞİMİZİ ANLARIZ. ÇÜNKÜ HAYATIMIZIN GEREKSİZ VE BOŞ OLDUĞU YÜZÜMÜZE YANSIR, HEMEN ZAMANIMIZIN HER GEÇEN ZAMAN BİR NEBZE DAHA AZALDIĞI GELİR AKLIMIZA, İÇİMİZ KARARIR.
DOĞRULAR HER ZAMAN DAHA İYİDİR. YALANLARIN BİR GELECEĞİ YOKTUR, SONU YOKTUR, SADECE GERÇEKLER VARDIR. HAYATIMIZDA HİÇ KİMSENİN İMRENMEDİĞİ BİR HAYAT İŞTE…

DOĞRU OLMAK; DÜRÜST OLMAK, SAYGILI OLMAK, YALAN SÖYLEMEMEK DEMEKTİR. DOĞRULUK HAYATIN NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN, BİZLERİ HER ZAMAN OLUMLU YÖNDEN ETKİLER. DOĞRU BİR KİŞİ YALAN SÖYLEMEZ VE BAŞKALARINA DAİMA SAYGILI OLUR, TIPKI YENİ DOĞAN BİR BEBEK GİBİ. BİR İNSAN YALAN SÖYLEMEZSE, YANLIŞLARDAN KAÇINIP DOĞRULARI SÖYLERSE BU HAYATTA HER ZAMAN İYİ VE HOŞ KARŞILANIR. YALAN SÖYLEYEN BİR KİŞİ BARDAĞI BOŞ TARAFINDAN GÖRÜRKEN, DOĞRULARI SÖYLEYEN BİR KİŞİ BARDAĞI DOLU TARAFINDAN GÖRÜR. BU YÜZDEN HAYATTA DOĞRULARI SÖYLEYİN EMİN OLUN KAZANAN TARAF SİZ OLACAKSINIZ.
DOĞRULUK BU HAYATTA YALANDAN ÇOK DAHA İYİ BİR KAVRAMDIR. İNSANLAR YA DOĞRULUĞU YA DA YALANCILIĞI TERCİH EDERLER. DOĞRULUĞU TERCİH EDENLER BAŞKALARI TARAFINDAN GÜVENİLİR BİR HALE GELİR. DOĞRULUK HER ZAMAN ÇEVREMİZDEKİ İNSANLARIN BİZE GÜVENMELERİNİ SAĞLAR. DOĞRULUK İNSANA ÖZGÜDÜR. DOĞRU SÖZLÜ OLMAK ÇOK ÖNEMLİDİR. İNSANLARI BİRBİRİNDEN BU ÖZELLİĞİYLE AYIRT EDİLEBİLİRİZ. DOĞRU OLMAK ÇOK ÖNEMLİDİR. İNSANLARI ETKİLEMEK, ONLARIN GÜVENLERİNİ KAZANMAK BU YOLDAN GEÇER. HAYATTA İYİ BİR İNSAN OLMAK İÇİN ÖNCE DOĞRU BİR İNSAN OLMAK LAZIM.
HAYATTA BU DA ÇOK MÜMKÜN DEĞİL. HAYATTA İYİ YERLERE GELMEK İSTEYENLER BU YOLU TERCİH EDERLER. DİĞERLERİ İSE KENDİ TERCİH ETTİKLERİ YERDE KALIRLAR. İNSANLAR YA OLDUĞU GİBİ GÖRÜNMELİ YA DA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ OLMALIDIRLAR. BU İNSANLARIN DOĞRULUĞUNU GÖSTERİR. DOĞRULUK İNSANLARIN HAYAT TARZINI YANSITIR. DOĞRULUĞU CİDDİYE ALMADAN DOĞRULUĞU BİLMEYİZ.

DOĞRULUK İLE İLGİLİ HİKAYE
dogru-3
İMPARATOR

BİR ZAMANLAR, UZAK DOĞU´DA, ARTIK YAŞLANDIĞINI VE YERİNE GEÇECEK BİRİNİ SEÇMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEN BİR İMPARATOR VARMIŞ YARDIMCILARINDAN YA DA ÇOCUKLARINDAN BİRİNİ SEÇMEK YERİNE; KENDİ YERİNE GEÇECEK KİŞİYİ DEĞİŞİK BİR YOLLA SEÇMEYE KARAR VERMİŞ BİR GÜN, ÜLKESİNDEKİ TÜM GENÇLERİ ÇAĞIRMIŞ VE:
“ARTIK TAHTTAN İNİP YENİ BİR İMPARATOR SEÇME VAKTİ GELDİ SİZLERDEN BİRİNİ SEÇMEYE KARAR VERDİM ” DEMİŞ
GENÇLER ŞAŞIRMIŞLAR, ANCAK O SÜRDÜRMÜŞ:
“BUGÜN HEPİNİZE BİRER TOHUM VERECEĞİM BİR TEK TOHUM AMA BU ÇOK ÖZEL BİR TOHUM EVLERİNİZE GİDİP ONU EKMENİZİ, SULAYIP BÜYÜTMENİZİ İSTİYORUM TAM BİR
YIL SONRA BÜYÜTTÜĞÜNÜZ O TOHUMLA BURAYA GELECEKSİNİZ SİZİ, YETİŞTİRDİĞİNİZ O TOHUMA GÖRE DEĞERLENDİRİP, BİRİNİZİ İMPARATOR SEÇECEĞİM “
SARAYA ÇAĞIRILAN GENÇLERİN ARASINDA LİNG ADINDA BİRİ DE VARMIŞ O DA DİĞERLERİ GİBİ TOHUMUNU ALMIŞ EVİNE GİDİP HEYECANLA OLAYI ANNESİNE ANLATMIŞ ANNESİ BİR SAKSI VE BİRAZ TOPRAK BULUP, ONUN TOHUMU EKMESİNE YARDIM ETMİŞ SONRA BİRLİKTE DİKKATLİCE SULAMIŞLAR HER GÜN SULAYIP BÜYÜMESİNİ BEKLİYORLARMIŞ .YETERİNCE ZAMAN GEÇTİKTEN SONRA DİĞER GENÇLER TOHUMLARININ NE KADAR BÜYÜDÜĞÜNÜ ANLATIRKEN, LİNG HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDE, KENDİ TOHUMUNDA HİÇBİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞINI GÖRÜYORMUŞ.
ÜÇ HAFTA, DÖRT HAFTA, BEŞ HAFTA GEÇMİŞ HÂLÂ HİÇBİR GELİŞME YOKMUŞ DİĞERLERİ YETİŞEN BİTKİLERİNDEN SÖZ EDERKEN LİNG ÇOK ÜZÜLÜYORMUŞ İMPARATORUN ONU BECERİKSİZ SANMASINDAN ÇOK ENDİŞELENİYORMUŞ ARKADAŞLARINA DA HİÇBİR ŞEY DİYEMİYOR, SABIRLA BEKLİYORMUŞ .SONUNDA BİR YIL BİTMİŞ VE GENÇLERİN YETİŞTİRDİKLERİ BİTKİLERİ İMPARATORUN HUZURUNA GÖTÜRECEKLERİ GÜN GELİP ÇATMIŞ LİNG, ANNESİNE BOŞ SAKSIYI GÖTÜREMEYECEĞİNİ SÖYLEYİNCE, ANNESİ ONA CESARET VERİP; SAKSISINI GÖTÜRÜP DÜRÜST BİR ŞEKİLDE OLANLARI İMPARATORA ANLATMASINI İSTEMİŞ LİNG, PEK İSTEMESE DE, ANNESİNİN SÖZÜNÜ TUTMUŞ VE BOŞ SAKSIYLA SARAYA GİTMİŞ .SARAYA VARINCA ARKADAŞLARININ YETİŞTİRDİĞİ BİTKİLERİN GÜZELLİKLERİ KARŞISINDA ŞAŞIRMIŞ .SONRA İMPARATOR GELMİŞ VE TÜM GENÇLERİ SELAMLAMIŞ LİNG, ARKALARDA BİR YERLERE SAKLANMAYA ÇALIŞIYORMUŞ “NE BÜYÜK BİTKİLER, ÇİÇEKLER VE AĞAÇLAR YETİŞTİRMİŞSİNİZ BUGÜN BİRİNİZ İMPARATOR OLACAK ” DEMİŞ İMPARATOR ANİDEN ARKADA ELİNDE BOŞ SAKSISIYLA LİNG´İ FARK ETMİŞ HEMEN MUHAFIZLARINA ONU ÖNE GETİRMELERİNİ EMRETMİŞ LİNG ÇOK KORKMUŞ “SANIRIM BECERİKSİZLİĞİMDEN DOLAYI BENİ ÖLDÜRTECEK “
LİNG ÖNE GELDİĞİNDE İMPARATOR ADINI SORMUŞ “ADIM LİNG ” DEMİŞ
DİĞER GENÇLER GÜLÜŞÜP ONUNLA ALAY ETMEYE BAŞLAMIŞLAR İMPARATOR ONLARI SUSTURMUŞ LİNG´E VE ELİNDEKİ SAKSIYA DİKKATLE BAKIP KALABALIĞA DOĞRU DÖNMÜŞ “YENİ İMPARATORUNUZU SELAMLAYIN ADI LİNG!” DEMİŞ LİNG İNANAMAMIŞ ÇÜNKÜ TOHUMUNU YEŞERTEMEMİŞ BİLE, NASIL İMPARATOR OLURMUŞ?
İMPARATOR DEVAM ETMİŞ: “BİR YIL ÖNCE BURADA HERKESE BİR TOHUM VERDİM SİZ EKİP, SULAYIP BİR YIL SONRA GETİRECEKTİNİZ AMA HEPİNİZE KAYNAMIŞ TOHUM VERMİŞTİM ASLA BÜYÜYEMEYECEK
OLAN LİNG´İN DIŞINDA HERKES AĞAÇLAR, BİTKİLER VE ÇİÇEKLER GETİRDİ; ÇÜNKÜ TOHUMUN BÜYÜMEDİĞİNİ FARK EDİNCE HEPİNİZ ONU BİR BAŞKA TOHUMLA DEĞİŞTİRDİNİZ
SADECE LİNG İÇİNDE BENİM VERDİĞİM TOHUM OLAN BOŞ SAKSIYI GETİRME CESARET VE DÜRÜSTLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ BEKLENTİSİ GERÇEKLEŞMEYİNCE UMUTSUZLUĞA KAPILSA DA, DÜRÜSTLÜĞÜNDEN VAZGEÇMEDİ ONUN İÇİN YENİ İMPARATORUNUZ O OLACAK.

dogru-4

DOĞRULUK İLE İLGİLİ ŞİİR

dogru-5

DOĞRULUK

DOĞRULUK FAZİLETTİR
EN GÜZEL MEZİYETTİR
HEM ŞEREF HEM İZZETTİR

SEVGİ VE ŞEFKATLE DOL
SEN HER ZAMAN DOĞRU OL

KÖTÜLÜĞE BULAŞMA
YALANLARA YANAŞMA
DOĞRULUKTAN HİÇ ŞAŞMA

BUDUR BİR TEK ÇIKAR YOL
SEN HER ZAMAN DOĞRU OL

SAKIN UYMA YALANA
ALLAH DOĞRUDAN YANA
YARDIMCIDIR HEP SANA

İYİLİKLER YAP BOL BOL
SEN HER ZAMAN DOĞRU OL

Abdülkadir TURGUT

DOĞRULUK İLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

* DOĞRULARI KORUMAKTAN KORKMAYINIZ. ( MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)
* HİÇBİR MİRAS, DOĞRULUK KADAR ZENGİN DEĞİLDİR. ( SHAKEASPEARE)
* CÜMLELER DOĞRUDUR SEN DOĞRU İSEN , DOĞRULUK BULUNMAZ SEN EĞRİ İSEN …(YUNUS EMRE)
* TEMİZ BİR VİCDAN KADAR YUMUŞAK YASTIK YOKTUR.
dogru-6
dogru-7
dogru-8
dogru-9
dogru-10
dogru-11