Çevre Bilinci

ÇEVRE BİLİNCİ NEDİR?

ÇEVRE BİLİNCİ; YAŞANABİLİR, TEMİZ, GÜZEL VE BAKIMLI BİR ÇEVRE İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEKTİR.

ÇEVRE BİLİNCİ İLE YAPILAN ETKİNLİKLER

* ÇEVRE BİLİNCİ İLGİLİ YAZILAR OKUNDU.
* HİKAYE ANLATILDI.
* ŞİİR OKUNDU.
* ÖZLÜ SÖZLER OKUNDU.
* RESİMLER GÖSTERİLDİ.
* ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ SUNUM İZLETİLDİ.

cevre1

ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ YAZI

İNSANOĞLU GÜN GEÇTİKÇE TEMİZ BİR ÇEVREYE HASRET ÇEKTİĞİNİ DİLLENDİRMEKTE, KONU İLE İLGİLİ ŞİİRLER, TÜRKÜLER, ŞARKILAR, MAKALELER, AFİŞLER, KİTAPLAR… SAYISIZ ÇALIŞMALAR SERGİLEMEKTEDİR.
İÇİNDE YAŞANILAN ÇEVRENİN TEMİZ TUTULMASI BİLİNCİNİN, ÇOK KÜÇÜK YAŞLARDA ÇOCUKLARA KAZANDIRILMASI GEREKMEKTEDİR. EN BÜYÜK PAY DA BURADA AİLELERE DÜŞMEKTEDİR. AİLELER, ÇOCUKLARINA NASIL BİR ÇEVREDE, NASIL BİR ŞEKİLDE YAŞANACAĞI BİLGİLERİNİ KÜÇÜK YAŞTA KAZANDIRMALIDIRLAR.

ÇOCUKLAR ODALARINDA, EVLERİNDE, BALKONLARINDA, VARSA BAHÇELERİNDE, SOKAKLARINDA, YOLLARINDA, KISACASI İÇİNDE YAŞADIĞI HER YERDE, HER ORTAMDA ÇEVRESİNİ TEMİZ TUTMALI, TEMİZ OLMA ÖZELLİĞİNİ YİTİRMİŞ ÇEVRENİN MUTLAKA TEMİZLİĞİNİN GEREKLİ OLDUĞU BİLİNCİ AŞILANMALIDIR.
AİLEDE TEMELİ ATILAN ÇEVRE BİLİNCİNİN GELİŞİMİ DE, OKUL DA SÜRDÜRÜLMELİDİR. OKULLAR DA ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİNİ PLANLI, PROGRAMLI BİR ŞEKİLDE SUNMALIDIR.
TEMİZ BİR ÇEVRE, HER ZAMAN VE HER YERDE, HERKES İÇİN GEREKLİDİR. BUNUN İÇİN ÇEVRE TEMİZLİĞİNE ÖNCE HERKES KENDİ İNANMALI VE KABULLENMELİDİR. NE DEMİŞLER “ASLAN YATAĞINDAN BELLİ OLUR.” BU SÖZE KULAK VERİLMELİ, YÜREK UZATILMALIDIR.

ÇEVRENİN TEMİZ TUTULMASININ, FALAN İÇİN YA DA FİLAN İÇİN DEĞİL; HERKES İÇİN OLDUĞUNU BÜTÜN HERKES BİLMELİ VE BÖYLE OLMASI İÇİN GEREKEN GAYRETİ GÖSTERMELİDİRLER.
HERKES, İÇİNDE YAŞADIĞI EVİNİ KİRLETİRSE, SOKAĞINI, YOLUNU, CADDESİNİ KİRLETİRSE SONUÇTA DA MAHALLESİNİ KİRLETİR. MAHALLELERİN KİRLENMESİYLE DE PIRIL PIRIL OLMASI GEREKEN ŞEHRİNİ KİRLETİR. BU DA YAŞANAN HAYATIMIZI YAKINDAN ETKİLER.

İNSANLARIN ÇALIŞTIĞI İŞ YERLERİNİN HER ZAMAN TEMİZ OLMASINA DİKKAT ETMELERİ GEREKMEZ Mİ? NE DERSİNİZ? İŞ YERLERİNİN TEMİZ OLMASINA HER ZAMAN İHTİYAÇ VARDIR. DAHA SAĞLIKLI VE DAHA BAŞARILI ÇALIŞMAK İÇİN ÇEVRE TEMİZLİĞİ HER ZAMAN ŞARTTIR.

TEMİZ MAHALLELER, TERTİPLİ VE DÜZENLİ CADDELER, PIRIL PIRIL SOKAKLAR OLUŞTURULMALI, İNSANLARIN GEZİP DOLAŞIP EĞLENECEĞİ PARKLAR, MESİRE YERLERİ KURULMALI, BULUNDUĞU YÖREDE YAŞAYANLAR YEŞİLLE TANIŞTIRILIP DOĞAYLA KUCAKLAŞTIRILMALIDIR.

KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA KOŞUP EĞLENECEĞİ, STRES ATACAĞI OYUN ALANLARI KURULMALI, ZEVK ALACAĞI, SEVECEĞİ ÇEŞİTLİ OYUNCAKLARLA TANIŞTIRILMALI, BİR GÜLÜŞLERİNDEN BİN MUHABBET ALINMALIDIR.
BU AÇIDAN BAKILDIĞINDA YEREL YÖNETİMLERİN BULUNDUKLARI MEKÂNLARI ORADA YAŞAYAN BİREYLERİN GEZİP EĞLENECEĞİ, ÇOCUKLARIN OYUNLAR OYNAYIP, COŞUP-TAŞARAK STRESLER ATACAĞI PARKLAR OLUŞTURMASI OLDUKÇA MANİDARDIR.

ÇEVRENİN TEMİZ TUTULMASI, GÖRÜNÜMÜN GÜZEL VE DÜZENLİ OLMASI BİR KİŞİNİN, BİR KURULUŞUN, BİR KURUMUN TEK BAŞINA BAŞARACAĞI BİR İŞ DEĞİLDİR. BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR. “BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR.” İLKESİNDEN HAREKETLE ÇEVRENİN TEMİZLİĞİ İÇİN BÜTÜN KURUMLARIN, KURULUŞLARIN VE BÜTÜN FERTLERİN EL ELE VERMESİ ŞARTTIR.

cevre2

ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ HİKAYE “ÇİÇEK’İN DİLEĞİ”

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ ÇOK UZAK BİR ÜLKEDE ÇİÇEK ADLI BİR ÇOCUK YAŞARMIŞ. ÇOK GÜZEL VE TATLIYMIŞ. KENDİSİ GİBİ ÜLKESİ DE ÇOK GÜZELMİŞ AMA GİTTİKÇE ESKİ YEŞİLLİĞİNİ KAYBEDİYORMUŞ. ÇİÇEK BUNA ÇOK ÜZÜLÜYORMUŞ.

BİR GÜN OKULDA, ÖĞRETMENLERİ NEHİR ORMANI‟NA GİDİP ÇÖPLERİ TOPLAYACAKLARINI SÖYLEMİŞ. ÇİÇEK BUNA ÇOK SEVİNMİŞ. O AKŞAM ÇİÇEK‟ İ BİR TÜRLÜ UYKU TUTMAMIŞ. HEYECANLA ERTESİ GÜN OLACAKLARI DÜŞÜNÜRKEN UYKUYA DALMIŞ. UYKUSUNDA TEK BAŞINA NEHİR ORMANI‟NA GİTTİĞİNİ VE ORADAKİ AĞAÇLARLA KONUŞTUĞUNU GÖRMÜŞ. NEHİR ORMAN‟INDAKİ TÜM AĞAÇLAR VE HAYVANLAR ÇİÇEK‟ İN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE KONUŞUYORLARMIŞ. ORMANDA YAŞAYANLARIN HEPSİ ETRAFINI SARMIŞLAR VE TEK TEK DERTLERİNİ ANLATMIŞLAR. HEPSİNİN ASIL DİLEĞİ TÜM İNSANLARIN VE DİĞER CANLILARIN YAŞAM ALANI OLAN DOĞAYA DUYARLI OLUNMASIYMIŞ.

ÖĞRETMENLERİ ORMANA GİDERKEN BİR DUYURU YAPMIŞ: ”ÇOCUKLAR SİZLERE ÜÇ TANE POŞET VERECEĞİM VE YARIŞMA YAPACAĞIM. EN ÇOK ÇÖP TOPLAYAN KAZANIR. SONRA DA O ARKADAŞINIZIN BİR DİLEĞİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ” DEMİŞ.

UZUN VE YORUCU BİR ÇÖP TOPLAMA YARISINDA ÇİÇEK BİRİNCİ OLMUŞ. ÇİÇEK TAM ÜÇ TORBAYI BİRDEN DOLDURMUŞ. HERKES ÇİÇEK‟İ ALKIĢLAMIŞ. ÖĞRETMEN ÇİÇEK‟E SORMUŞ: “EVET, ÇİÇEK‟ÇİĞİM BİLİYORSUN YARIŞMADA BİRİNCİ OLANIN BİR İSTEĞİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. SENİN NE İSTEĞİN VAR?” ÇİÇEK BÜTÜN RÜYASINI AYRINTILARIYLA ANLATMIŞ. HERKES ONU DİKKATLİCE DİNLEMİŞ. EN SONUNDA ÇİÇEK ARKADAŞLARINDAN ÇEVRE KİRLİLİĞİ İÇİN HEP BERABER BİR ŞEYLER YAPMALARINI, DOĞAYA KARŞI DUYARSIZ KALMAMALARINI İSTEMİŞ.

UZUN KONUŞMALARDAN SONRA HEP BERABER NELER YAPABİLECEKLERİNİ PLANLAMIŞLAR. BİR KISIM ÇOCUKLAR İNTERNET GRUBU OLMUŞLAR VE ULAŞABİLDİKLERİ TÜM DİĞER ÇOCUKLARI MAİL YOLUYLA KAMPANYAYA DAVET ETMİŞLER. BUNUNLA DA KALMAYIP KAMPANYALARI İÇİN BİR İNTERNET SİTESİ OLUŞTURMUŞ VE HER GÜN KAMPANYALARI İLE İLGİLİ YENİ BİLGİLERİ BU SİTEDEN DUYURMUŞLAR.

BAŞKA BİR GRUP İSE KAMPANYA AFİŞİ HAZIRLAMIŞLAR VE BÜTÜN OKULLARA POSTA YOLUYLA GÖNDERMİŞLER. ONLARIN GÖNDERDİKLERİ BU AFİŞLERİ DİĞER ÇOCUKLAR SEVİNÇ VE HEYECANLA OKULLARINA ASMIŞLAR. SON GRUP İSE KAFA KAFAYA VERİP KAMPANYAYLA İLGİLİ BİR BASIN BÜLTENİ HAZIRLAMIŞ, ÖĞRETMENLERİNİN REHBERLİĞİNDE BASINA GÖNDERMİŞLER. BÜTÜN BU ÇABALAR KISA ZAMANDA ETKİSİNİ GÖSTERMİŞ, ÜLKE ÇAPINDA BÜTÜN ÇOCUKLAR KAMPANYANIN BİR PARÇASI OLMUŞLAR. ÇOK GEÇMEDEN HER YER TEKRAR ESKİ GÜZELLİĞİNE KAVUŞMUŞ. O GECE ÇİÇEK UYKUSUNDA YİNE YAŞLI ÇINAR AĞACINI VE ORMANDAKİ HAYVANLARI GÖRMÜŞ. YAŞLI ÇINAR AĞACI:” TEŞEKKÜR EDERİZ KIZIM… SEN VE ARKADAŞLARIN BİZE VE DOĞAYA BÜYÜK BİR İYİLİKTE BULUNDUNUZ. BUNDAN SONRA SİZLER SAYESİNDE DÜNYA DAHA GÜZEL OLACAK… DEMİŞ.

ÇİÇEK SABAH UYANDIĞINDA ÇOK MUTLUYMUŞ. HEMEN HAZIRLANARAK OKULUNA KOŞMUŞ. O VE ARKADAŞLARI O GÜNDEN SONRA ETRAFLARINDA OLAN BİTENE HİÇBİR ZAMAN DUYARSIZ KALMAMIŞLAR…

cevre3

ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ ŞİİR

MİS GİBİ GELİRDİ YAYLA KOKUSU.
TABİATI ÖLDÜRDÜK İŞİN DOĞRUSU
İÇİMİZE DÜŞTÜ GELECEK KORKUSU
UNUTTUK! KALMADI ÇEVRE BİLİNCİ.

HAYVANLARI VURDUK NESLİ KALMADI
ORMANLARI KESTİK YERİ DOLMADI
BİRİLERİ BAĞIRSADA DUYAN OLMADI
UMRUMUZDA OLMADI ÇEVRE BİLİNCİ.

SANTARALLER KURARAK KÜLÜNÜ ATTIK
FABRİKA ATIKLARINI DENİZE KATTIK
BOŞ VER DİYEREK HEP KEYİF ÇATTIK
YAŞAMA NEDENİYMİŞ ÇEVRE BİLİNCİ.

ARTIK! TEMİZ HAVA ALAMAZ OLDUK
TURFANDA SEBZEDEN GIDASIZ KALDIK
ZAMAN GEÇTİ ANCAK FARKINA VARDIK
GELECEĞİ KURTARMAKMIŞ ÇEVRE BİLİNCİ.

DAHA GEÇ DEĞİLKİ BOYUN BÜKELİM
GELİN DÖRT BİR YANA FİDAN DİKELİM
ÇEVREYE SAYGIYI GÖNÜLLERE EKELİM
ÇOCUKLARA AŞILANSIN ÇEVRE BİLİNCİ.

,
ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

BİZ DOĞAYI KORUDUKÇA DOĞA DA BİZİ KORUR.
HERKES SAĞLIKLI, DENGELİ BİR DOĞAL ÇEVREDE YAŞAMAK HAKKINA SAHİPTİR.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ, HER ANIMIZI ETKİLEYEN SAĞLIKLI BİR YAŞAM KONUSUDUR.
SAĞLIKLI YAŞAM, SAĞLIKLI ÇEVRE İLE OLUR.
YARININ DOĞASI BUGÜNDEN YARATILIR.
SEVGİ, ÇİÇEK AÇMAYAN YERE UĞRAMAZ. (EFLATUN)
DOĞA, TANRI’NIN YAZDIĞI BİR KİTAPTIR. (HARVEY)
BİR AĞAÇ, HERHANGİ BİR PRENSTEN DAHA SOYLUDUR. (ALEXANDER POPE)
TEMİZLİK, TANRISALLIĞIN HEMEN ARKASINDAN HEMEN ARKASINDAN GELİR. (JOHN WESLEY)
TEMİZLİK, DİNİN YARISIDIR. (HZ. MUHAMMED)
DOĞAYA KARŞI İŞLENEN BİR SUÇUN ÖCÜ, İNSAN ADALETİNDEN DAHA ZORLU OLUR. (DOSTOYEVSKİ)
HERKES EVİNİN ÖNÜNÜ SÜPÜRSE, BÜTÜN SOKAK TEMİZ OLUR. (GOETHE)
KURU KURUYUNCA DEK SUYUN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ. (VİCTOR HUGO)

ÇEVRE BİLİNCİ İLE İLGİLİ RESİMLER

cevre4
cevre5
cevre6
cevre7