Etkinliklerimiz

Müzik ve Ritm

Müzik, okul öncesi eğitiminin su götürmez bir biçimde abc’sini oluşturmaktadır. Müzik henüz anne karnında iken çocuğun yaşamında yer almaya başlamakta ve çocuğun yaşamını doğrudan etkilemektedir. Ninniler ile başlayan müzikal dağarcık çocuğun okulda, evde, radyoda, sokakta, parkta kısacası her ortamda duyup hafızaya aldığı melodiler ile zenginleşir.

Okul öncesi eğitiminde müziğin başlıca yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

1) Çocuk duygusal açıdan rahatlar; gerginlik, huzursuzluk, korku, saldırganlık, çekingenlik gibi olumsuz duyguları doğru müzik yardımı ile olumlu duygulara dönüştürülebilir.

2) Şarkı söylerken uyum sağlamaya çalışan çocuk sözcükleri daha düzgün telaffuz etmeye uğraşır, yeni sözcükler ve cümle kalıplarını öğrenir, tekerlemeler sayesinde dil çevikliği kazanır ve diksiyonu gelişmeye başlar.

3) Çocuk estetik duygusu ile tanışır, yaratıcı yönü beslenir.

4) Kendisine güzel gelen müziği seçen çocuk, bireysel zevk sahibi olur, sesini ve kulağını sürekli olarak kullandığı için denetleme ve aynı noktaya yoğunlaşma özellikleri gelişir.

5) Grup çalışmalarında rahat olamayan bir çocuk dikkatleri üzeri çekmeden başkaları ile beraber olmayı, hata yapmaktan korkmamayı ve zamanla bu çekingenliğinden kurtularak grup içinde sivrilme, liderlik özelliklerini kazanır.

6) Çocuk şarkı söylerken farkına bile varmadan ‘doğru nefes’ becerilerini kazanır.